تشریفات لاکچری

تشریفات لاکچری

تشریفات لاکچری

تشریفات بهشت برگزار کننده تشریفات لاکچری در شهر مشهد می باشد و خدمات مراسم ختم لاکچری را به بهترین شکل به شما خوبان ارائه می نماید. 

هر انسانی در رسیدن به اهداف خود به دنبال والاترین ها و با کیفیت ترین هاست به همین دلیل در برگزاری مجالس خود و به خصوص ترحیم , خواهان برگزاری مراسم خود به صورت لاکچری یا تشریفات لوکس  می باشند. البته در تعریف لاکچری می توان گفت که این کلمه , فارسی شده تلفظ کلمه luxury با تغییرات مختص زباتن ایرانی از زبان انگلیسی می باشد و برگزدان این کلمه به فارسی کلمه لوکس می باشدکه خود ریشه انگلیسی دارد.

از سال های گذشته به واسطه استفاده گسترده مردم از اینترنت و نشر کلمه لامچری و مصطلح شدن در فضای مجازی اشتفاده از این کلمه در میان مردم و بخصوص جوانان رایج شده است. تشریفات بهشت مشهد همیشه سعی بر این داشته تا خدمات ترحیم خود را بصورت کاملا لاکچری برگزار نماید. البته تعریف ما از کلمه لاکچری در مراسم ترحیم به شرح زیر می باشد : 

8 مورد از مهم ترین عوامل در زمینه تشریفات ترحیم آبرومندانه 

1 - استفاده از مهمانداران مجرب : 

مهماندار مراسم مجرب می تواند خواسته های صاحبان مراسم را در لاکچری بودن نحوه پذیرایی فراهم آورد. یک مجلس با بهترین منو ترحیم اما بدون مهماندار مجرب نه تنها لاکچری بودن مجلس بلکه کل مراسم را زیر سئوال می برد. بطور کلی در هر مجلس ویترین آن , نحوه پذیرایی مهمانداران مراسم می باشد. اما این مطلب در مجلس ترحیم به صورتی خاص نمود پیدا می کند و دلیل اصلی آن مدت زمان کمی است که برای پذیرایی از مهمان جدید وجود دارد. با توجه به اینکه میزان زمان مکی که مهمان در مراسم حصور دارد چیزی حدود 10 الی 15 دقثقه می باشدو در این مدت مهمانداران فرصت دارند که حتی در زمان شلوغی مجلس امر پذیرایی که شامل اصطای قرآن , چای , خرما , حلوا و شیرینی و درنهایت تعویض ظرف مهمان قدیم با یک ظرف جدید می باشد را انجام دهند. تفاوت پذیرای از مهمان در زمان شلوغی و خلوت بودن مراسم در این است که هنگام شلوغ شدن احتمال فراموش شدن محل نشستن مهمان توسط مهماندار پیش خواهد آمد.

2 - لباس فرم مهماندار مراسم : 

بطور کل لباس متحدالشکل که بر تن مهمانداران تشریفات می باشد را لباس فرم می نامند که این لباس می تواند شکل و رنگ و جنس مختلفی داشته باشد , حال اینکه هر مقدار مدل این لباس رسمی تر باشد , میزان لاکچری بودن مجلس ترحیم بیشتر به چشم خواهد آمد که البته در گروه تشریفات بهشت مشهد کلبه مهمانداران دارای این لباس از جنس فاستونی دیپلمات می باشد.

3 - نظم در برگزاری مراسم : 

به هر اندازه برگزاری مجلس ختم بیشتر باشد , لاکچری بودن آن بالاتر خواهد رفت. این نظم شامل نحوه پذیرایی در ترتیب اقلام و چیدمان منظم پسش دست ها و میوه ها و خالی نبودن دیس های حلوا و خذما و شیرینی ترحیم می باشد. ضمن اینکه بازم است میزها و صندلی ها به صورت منظم و روبروی هم چیده شوند.

4 - مدیر داخلی مراسم : 

از مهم ترین نکات در برگزرای مجلس ترحیم وجود مدیر داخلی در قسمت آقایان و بانوان می باشد. مدیر داخلی است که می تواند هماهنگ کننده کلیه اقدامات در زمان برگزاری مجلس باشد. لاکچری ترین تشریفات مراسم ختم بدون وجود مدیر داخلی موجب بوجود آمدن نابسامانی در مجالس می شود.

5 - نوع اقلام پذیرایی : 

پیش دستی لاکچری میوه را می توان اینطور تعریف کرد که یک پیش دستی میوه خوری با دارا بودن یک عدد دستمال کاغذی تمیز , کارد و چنگال میوه خوری استیل سنگین و چهار مدل میوه فصل می باشد , کلیه میوه ها باید خرید روز و تازه و خوش رنگ و از بهترین اقلام میوه فصل باشد...

حلوای تزیین شده ای که در مراسم به مهمانان پذیرایی می شود باید عطر زعفران . گلاب آن کاملا احساس شود و می توان در هر سینی پذیرایی حلوا و خرما و شیرینی از دو یا سه مدل استفاده نمود.  در حال حاضر شیرینی هایی که قنادی ها برای مجلس ترحیم تولید می کنند میزان لوکس بودن مجلس را افزایش می دهد.

چای در زمان پذیرایی باید دارای رنگ آلبالویی و عطری دلنشین باشد , برای بالاتر بردن کیفیت مجلس می بایست از چای های ترکیبی استفاده نمود.

6 - تزیین میز ترحیم : 

یک میز ترحیم بزرگ و چند طبقه با رومیزی هایی از پارچه توری و حریر و ترمه در رنگ بندی های مناسب و جاشمعی های ارزشمند با تزیین شمع های وارمر به همراه گل آرایی مناسب , زینت و زیبایی خاصی به مراسم می دهد که البته هر چه میزان گل آرایی بیشتر باشد تعریف لاکچری نمایان خواهد شد.

7 - گل آرایی : 

ما ایرانیان از گذشته تا به امروز وجود گل و هدیه دادن آن را لازمه محل سکونت یا زینت بخش مجالس خود می دانسته ایم. قرار دادن یک کپه گل و یا یک دسته گل بر روی هر میز پذیرایی عسلی میزان لاکچری بودن مجلس را افزایش می دهد و به طور کلی رنگ گل نباتی و سفید در مجالس ترحیم مرسوم شده است البته گل رزر قرمز هم با تزیین ربان مشکی نشان دهنده ترحیمی بودن گل می باشد.

8 - مداح و مجری مراسم : 

وجود یک گوینده با , کلاس کاری بالا بطور غیر قابل تعریفی , کیفیت مراسم را بالا خواهد برد. این کلاس کاری شامل صدای خوش , سیستم صوت حرفه ای و بروز و ظاهر مناسب گوینده می باشد. گوینده می بایست اشعار خود را آپدیت کرده و از خواندن اشعار قدیمی و تکراری خودداری نماید. گ.ینده مراسم ترحیم باید نوع اشعار خود را طوری انتخاب نماید که متناسب با فرد مرحوم یا مرحومه باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید