تشریفات ترحیم مشهد

تشریفات ترحیم مشهد

تشریفات ترحیم مشهد

گروه تشریفات بهشت مطمئن ترین برگزارکننده تشریفات مراسم ترحیم مشهد می باشد ، برگزاری مجالس ترحیم و ختم عزیزانتان را به ما بسپارید. کنترل هزینه مراسم ختم در مشهد تخصص ما می باشد.

تشریفات بهشت یک شرکت برگزارکننده مراسم می باشد که خدمات خود را جهت برگزاری تشریفات ترحیم مشهد به بسیاری از خانواده های این شهر  و در نقاط مختلف مشهد ارائه داده است , دفتر این مجموعه در خیابان احمداباد , بلوار رضا , حد فاصل رضا 9 و 11 واقع شده است.

این شرکت با کادر مدیریت تحصیل کرده و مجرب خود توانسته است بسیاری از جوانان جویای کار که بیشتر هم دانشجو بوده و خرج تحصیل خود را از این راه کسب می نمایند را گرد هم آورد تا در برگزاری مراسم ختم عزیزانتان به شما یاری رسانند , این پرسنل , برای برگزاری امور مختلف در مراسم ترحیم و ختم تحت آموزش های حرفه ای قرار می گیرند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن بازدهی خود را نشان دهند و رضایت صاحبان عزا را جلب نمایند.

خدمات ترحیم ارئه شده توسط این مجموعه را می توان به سه دسته تقسیم نمود:  

 ( مراسم تشییع و خاکسپاری بر سر مزار )

( برگزاری مراسم در مسجد )

( خدمات مجالس در منزل و رستوران )

 حال  به شرح موارد این سه دسته می پردازیم : 

مراسم تشییع و خاکسپاری بر سر مزار 

1 - هماهنگی با آمبولانس حمل متوفی : پس از فوت مرحوم یا مرحومه , جهت انتقال متوفی به آمبولانس , نیاز می باشد این آمبولانس ها دارای مجوز بوده و پس از تماس تلفنی در محل حاضر می شوند و متوفی را به سردخانه (بهشت رضا ) منتقل می نماید.

2 - هماهنگی با پزشک مربوطه جهت صدور گواهی یا برگه فوت.

3 - سفارش و خرید جاقبر و سنگ قبر : طبق نظر و سلیقه شما جاقبر می تواند در یکی از آرامستان های شهر مانند بهشت رضا , خواجه ربیع , بهشت امام علی , بهشت جوادالائمه خریداری شود و نکته مهم این می باشد که خرید جاقبر آرامستان بهشت رضا و بهشت جواداالائمه از درون خود امور ادری سازمان بهشت رضا و خرید قبرجا خواجه اباصلت از خود آرامستان خواجه اباصلت و جهت خرید مقبره در خواجه ربیع و حررم مطهری باید از بخش فروش قبور واقع در صحن آزادی حرم رضوی ( بست نواب صفوی ) اقدام کرد. سنگ قبر از قبل سفارش داده شده و پس از خاکسپاری روی مزار متوفی نصب می شود. مدل , رنگ سنگ قبر و نوشته روی آن با نظر و تایید شما صورت می پذیرد. گفتنی است که اگر می خواهید سنگ قبر مرحوم یا مرحومه را در خواجه ربیع یا حرم خریداری نمایید باید این کار را از دفتر فروش در حرم مطهر  و یا خواجه ربیع انجام دهید چون این دو مکان استانداردهای خود را دارند یعنی رنگ , بافت و شکل سنگ متحدالشکل و سفید رنگ می باشند.

 4 - لیدر و راهنمای تشییع : این فرد از ابتدای انجام امور اداری پیش از تدفین در خدمت شما بوده و نکات و مواردی که شما از آن آگاهی ندارید را گوش زد می نماید. این امور اداری شامل گرفتن برگه شست و شوی متوفی , جواز دفن و حتی خرید قبر در حرم مطهر باشد.

5 - خرید کفن , بالشت , ترمه و پتوی متوفی : اگر بازکاندگان متوفی این اقلام را در اختیار نداشته باشند لیدر تشریفات اقدام به خرید آن می نماید و تحویل بخش مربوطه می دهد , این لوازم در بهشت رضا موجود و قابل تهیه می باشد.

6 - هماهنگی وسایل نقلیه جهت ایاب و ذهاب : به علت بعد و دوری مسافت و اینکه شاید برخی از اقوام و خویشاوندان که بر سر مزار حضور پیدا می کنند خودرو نداشته باشند , می توانند از وسایل ایاب و ذهاب که تشریفات در اختیار آنها قرار می دهد استفاده کنند. اتوبوس ها (ون  ,اتوبوس , مینی بوس , هایس ) پس از هماهنگی در محل مورد نظر مثلا درب منزل و یا حرم و یا بر سر مزار متوفی حاضر شده و آنها را به مقصد مورد نظر منتقل می نماید.

7 - پذیرایی از مهمانان بر سر مزار : پذیرایی می تواند با حلوا , خرما , شیرینی ترحیم , آب معدنی , آبمیوه , رانی , شیر کاکائو , چای , نسکافه و میوه صورت پذیرد. یکی از بهترین موارد پذیرایی بر سر مزار چای می باشد و به همراه خرما به میهمانان تعارف می شود و در فصول سرد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. سرو چای با قند یا نبات نی دار انجام می گیرد البته می توان به چای از نسکافه نیز در لیوان های کوچکتر استفاده کرد...

8 - رزرو سایه بان , صندلی و میز : به عنوان مثال در زمستان به علت بارش برف و باران و در تابستان به علت گرمای هوا و تابش نور آفتاب می توان بر سر مزار از سایه بان استفاده نمود و یا برای افراد سالخورده و یا کودکان از صندلی جهت رفع خستگی بهره برد ضمن اینکه می توان برای هر دو عدد صندلی از یک میز عسلی نیز بهره برد.

9 - تزیین میز ترحیم : این میز می تواند با گل آرایی و شمع آرایی تزیین شود. این میز معمولا مسجد اجرا می شود و در آن از جاشمعی , شمع بلند و شمع وارمر در ظروف مخصوص استفاده می گردد اما می توان بر سر مزار متوفی هم به صورت محدود تر نیز بهره برد.

10 - اعزام مداح و قاری بر سر مزار : مداح به همراه سیستم صوت بر سر مزار حاضر شده و پس از گرفتن بیوگرافی متوفی و خوشاوندان وی در جای خود مستقر می شود. وقتی متوفی به خاک سپرده شد مداح می تواند از زبان صاحبان عزا , تشکر و قدردانی خود را از حضار محترم عرض نماید و بعد به خواندن روضه بپردازد.

11 - هماهنگی با مداح جهت حضور در رستوران : مداح می تواند در رستوران ضمن عرض تشکر از میهمانان به خواندن دعای سفره نیز بپردازد و یا برای دلگرمی بازماندگان به خواندن اشعاری در وصف متوفی بپردازد. در رستوران می توان از گروه سنتی نیز بهره برد.

12 - ارسال و سفارش تاج گل اینترنتی : این تاج گل ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارند که طبق درخواست شما عزیزان به محل ارسال می شود. در ساخت این تاج گل ها از گل های گلایل , شب بو , رز , لوسیانتوس و داوودی استفاده کرد.

12 - رزرو رستوران برای مراسم ختم : به دلیل اینکه تشریفات بهشت با تمام تالارها و رستوران های برند شهر در ارتباط می باشد لذا با یک تماس تلفنی ساده می توان به رزرو این مورد بپردازد و کار شما را آسان نماید. برای انتخاب رستوران باید به چند نکته توجه کرد مثلا تعداد میهمان و ظرفیت تالار یا محل و منطقه سکونت شما و میهمان ها و جای پارک مناسب خودرو از این موارد می باشد.

13 - تصویربرداری و عکاسی مراسم : جهت درخواست بسیار زیاد صاحبان مجالس , تشریفات بهشت به عکاسی و فیلمبرداری از مراسم شما عزیزان می پردازد و در پایان مراسم آن را تقدیم شما عزیزان می نماید.

برگزاری مراسم در مساجد مشهد

1 - اعزام نیرو و پرسنل پذیرایی : از مهم ترین موارد در برگزاری مراسم ختم , می توان به پرسنل پذیرایی خبره و با تجربه اشاره نمود. این افراد در شرکت , تحت آموزش قرار می گیرند تا بتوانند به بهترین شکل از پس وظایف خود بر بیایند  , ضمن اینکه آنها با لباس فرم متحدالشکل در این مراسم حضور پیدا می کنند. یک نفر از نیروها مسئولیت شارژ و پشتی بانی از سایر پرسنل دارد و از وظایف آن می توان به تعویض ظروف دست خورده با ظرف تمیز , چیدمان تاج گل ها در ورودی های مسجد , قرار دادن تراکت در پوشه یا آلبوم های مخصوص تراکت , چسباندن و نصب بنر به دیوار اشاره نمود.

2 - رزرو مسجد : به علت تعدد مساجد در شهر مشهد , خانواده های متوفی می توانند با توجه به تعداد میهمان و منطقه مورد نظر انتخاب خود را انجام داده و جهت رزرو آن از  تشریفات بهشت کمک بگیریند. بهترین مساجد مشهد در منطقه های احمداباد , سجاد و فرامرز می باشد.

3 - خرید ملزومات مراسم ختم : این ملزومات طبق سلیقه و نظر شما انتخاب و توسط مسئول خرید شرکت تهیه و به محل برگزاری مراسم ارسال می شود , گفتنی است که این اقلام از بهترین و باکیفیت ترین آنها خریداری می گردد.

4 - اعزام سخنران به مراسم : در برخی از مراسم به جز مداح و قاری می توان از سخنران نیز بهره برد. این سخنان می تواند بیشتر از دنیای پس از مرگ و بحث های عرفانی و سخنان پندآمیز باشد.

5 - مداح مراسم ترحیم : مداح مراسم باید در ابتدا به معرفی خود پرداخته و ضمن عرض تسلیت به اخذ مشخصات متوفی و بازماندگان وی بپردازد. بهترین و برند ترین مداحان مشهد را به مراسم عزیزانتان اعزام می نماییم از وظایف مداح می توان به خواندن قرآن , عرض تشکر از میهمانان حاضر در مسجد و خواندن اشعار معنوی و روضه اشاره نمود.

6 - تزیین میز ختم : با به کارگیری بهترین و با سلیقه ترین گل آراهای شهر مشهد توانسته ایم جهت تزیین میز ترحیم از سایر رقبا پیشی بگیریم و به زیباترشدن مراسم کمک نماییم. در این میز می توان از چراغ لاله , شمعدانی ,شمع وارمر و شمع پایه بلند , گل , آییینه و قرآن استفاده نمود.

7 - حمل وسایل مربوط مراسم به محل محل مورد نظر شما : معمولا پس از اتمام مراسم ختم یک سری از وسایل که انتقال آنها با خودروی سواری امکان پذیر نمی باشد صاحبان مجلس می توانند از وانت تشریفات کمک بگیرند. به عنوان مثال تاج گل یا سبد گل ها را نمی توان از خوردوی سواری استفاده نمود.

8 - ارسال سبد گل و تاج گل : معمولا در قسمت بانوان مسجد استقبال خوبی از سبد گل و گل آرایی می شود و یا برای عرض تسلیت به خانواده متوفی می توان از تاج گل استفاده نمود از این رو تشریفات بهشت خود اقدام به تولید تاج گل و سبد گل در مراسم نموده و آن را به مساجد ارسال می نماید.

خدمات مجالس در منزل

 بسیاری از خانواده های داغدار پس از اتمام مراسم خاکسپاری و ختم در مسجد اقدام به برگزاری مجلس یادبود در منزل شخصی شان می نمایند. از نکات و لوازم مورد نیاز در اینگومه مراسم می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

1 - تهیه میز و صندلی : میز و صندلی های مورد تایید شما در محل چیدمان شده و به عنوان مثال می توان روی میزها را با شمع و گل زیباتر نمود. این میز و صندلی ها در رنگ ها و مدل های مختلفی موجود می باشند که طبق نظر شما سفارش داده می شوند.

2 - تهیه انواع ظروف : ظروف طبق سلیقه شما به منزل تان ارسال می گردد و پس از آن پرسنل تمام ظروف را پالش کرده و در مکان معین شده قرار می دهند مثلا ظروف میوه , فنجان و نعلبکی و دیس های خرما و حلوا از جمله این موارد می باشند.

3 - اعزام گروه موسیقی سنتی : این گروه از یک مجری و چند نوازنده که می تواند نوازنده تار  یا  نی باشد تشکیل شده است و بیشتر به خواندن اشعار معنوی و توصیف مرحوم یا مرحومه می پردازند.

4 - دیزاین میز : از مهم ترین بخش های میز ترحیم عکس متوفی است که دور آن با گل تزیین شده و در کنار سبد گل روی میز قرار می گیرد ضمن اینکه سطح میز با پارچه مشکی و ترمه پوشانیده شده است.

5 - پرسنل پذیرایی : پرسنل , مسئول تعارف اقلام پذیرایی به میهمانان می باشند و باید تا انتهای مراسم در آنجا حضور داشته و پس از اتمام مراسم تمام وسایل را جمع آوری نموده و در نهایت با اجازه صاحبان مراسم از محل خارج شوند...

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید