موارد مهم در برگزاری مراسم ترحیم

موارد مهم در برگزاری مراسم ترحیم

موارد مهم در برگزاری مراسم ترحیم

مراسم ختم یکی از مراسمات غیر قابل پیش بینی است که به ما شوک احساسی زیادی وارد می کند، ممکن است سردرگمی در هنگام فوت عزیزان ما را از برگزاری یک مراسم آبرومندانه و در شان عزیز از دست رفته باز دارد. ما در این مقاله به شما راهنمایی های لازم را جهت برگزاری مراسم ترحیم ارائه می کنیم، ما در تشریفات بهشت همیشه در کنار شما هستیم.

لطفا جهت تشریفات مراسم ترحیم  بر روی دکمه تماس تلفنی کلیک نمایید

موارد مهم قبل از مراسم خاکسپاری:

صدور حکم قانونی مرگ از پزشک معالج یا پرستار بیمارستان
ترتیب حمل و نقل جسد به محل تشییع جنازه
غسل دادن جنازه
تهیه کفن و پوشاندن جنازه
انتخاب محل دفن جنازه متناسب با بودجه
تهیه آگهی ترحیم و اعلام مراسم به نزدیکان
تهیه وسیله ایاب و ذهاب جهت دفن
در نظر گرفتن مکان مناسب برای برگزاری مراسم ختم و ترحیم
گل آرایی میز ترحیم
چاپ عکس و بنر و اعلامیه
دعوت از مداح برای برگزاری مراسم
تهیه اقلام پذیرایی و پک پذیرایی
تهیه کارت دعوت
انتخاب رستوران مناسب جهت پذیرایی از میهمان ها

آداب برگزاری مراسم ختم و ترحیم

بهتر است بعد از اتمام مراسم تدفین، مکان برگزاری مراسم ختم را اعلام کنید، این مراسم معمولا روز بعد از دفن، سوم، هفتم و چهلم با توجه به آداب و رسوم برگزار می گردد. علاوه بر اعلام تلفنی به دوستان و آشنایان، اعلامیه هایی نیز برای چسباندن در محل زندگی عزیز از دست رفته آماده کنید و آنها را در کوچه نصب کنید.

مراسم ختم معمولا در مساجد نزدیک محل سکونت متوفی برگزار می گردد، علاوه بر مسجد مراسم می تواند در منزل و یا تالار نیز برگزار گردد. برتن کردن لباس های تیره برای شرکت و برگزاری مراسم ترحیم پیشنهاد می گردد.

بعد از انتخاب مکان برگزاری مراسم ختم و ترحیم، یک عکس از متوفی به همراه شمع، گلاب و قرآن در درب ورودی قرار دهید و بهتر است که صاحبان عزا بالای مسجد نشسته تا میهمان ها به آنها عرض تسلیت نمایند. برای پذیرایی از میهمان ها می توان از چای، قهوه، شربت، حلوا، خرما و شیرینی ترحیم که معمولا میکادو است در هنگام مجلس و در هنگام خروج میهمان ها با پک های ترحیم از آنها پذیرایی نمود.

در هنگام مراسم ختم، خواندن قرآن و ذکر مصیبت توسط مداح و قاری انجام می شود و افرادی که مایل به خواندن قرآن هستند، به آنها کتاب های قرآن یک حزب تقدیم می گردد.

نکات مهم در برگزاری مراسم ترحیم

اطلاع رسانی مکان برگزاری مراسم

پس از اتمام مراسم خاکسپاری، بهتر است سریعا با مسجد مورد نظر جهت برگزاری مراسم هماهنگی های لازم را انجام دهید تا در صورت امکان برگزاری مراسم به دوستان و آشنایان اطلاع دهید. اینکار را می توانید از طریق تشریفات بهشت در زمانی کوتاه در شهر مشهد انجام دهید.

تهیه و آماده کردن غذا

با توجه به اینکه مراسمات دفن صبح تا ظهر انجام می شود، بهتر است تدارک پذیرایی ناهار میهمان های حاضر در مراسم ختم را ببینید، پذیرایی ناهار می تواند در منزل متوفی یا رستوران انجام شود.

انتخاب قاری قرآن برای سر مزار

بعد از دفن عزیز از دست رفته، بهتر است یک مداح ذکر مصیبتی مختصر انجام داده و اطلاع رسانی مکان برگزاری مراسم ختم را انجام دهد. شخص موردنظر بایستی بر تلاوت قرآن، نحوه تسلیت و تشکر، روضه خوانی و دعای پایان مجلس تسلط داشته باشد، سخنرانی مداح بهتر است حدود 10 دقیقه باشد تا میهمان ها خسته نشوند. درصورتیکه میخواهید مراسمی طولانی تر بر سر مزار برگزار کنید از تشریفات ترحیم بهشت سایه بان و صندلی برای نشستن میهمان ها و پذیرایی آنها تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز در مراسم ختم

  • چای، قند و آب معدنی

    تهیه نوشیدنی برای برگزاری مراسم ختم و ترحیم مرسوم است، می توانید به جای تهیه چای از آبمیوه و یا شربت نیز استفاده کنید.در صورت تهیه چای بهتر است از قند های یک نفره بسته بندی شده استفاده کنید.

  • خرما، حلوا و میکادو

    پذیرایی میهمان ها با حلوا و خرما در مراسمات ختم مرسوم است، می توانید خرما را با تزئین مغز گردو و بدون هسته و حلوا را بصورت تک نفره آماده کنید.

  • پک پذیرایی مراسم ختم

    بعد از شیوع بیماری کرونا، استفاده از پک های پذیرایی در مراسمات ختم و ترحیم مرسوم شده است، این پک های پذیرایی شامل، دو یا سه عدد میوه تازه و یک عدد کیک و آبمیوه است که در آخر بین میهمان ها در مسجد پخش می‌شوند.

نکات مهم در انتخاب تالار برای مراسم ختم

ظرفیت، موقعیت مکانی، جای پارک و قیمت تالار
کیفیت غذا
نحوه پذیرایی، تعداد و نحوه برخورد پرسنل تالار

لطفا جهت تشریفات مراسم ترحیم  بر روی دکمه تماس تلفنی کلیک نمایید

اشتراک گذاری:

خدمات تشریفات بهشت مرتبط

نظر بدهید