تشریفات مجالس مشهد

تشریفات مجالس مشهد

جهت برگزاری مراسم ترحیم و مجلس ختم در شهر مشهد با شماره های 38331044 و 09155156802 تماس بگیرید.

چهارشنبه 25 مرداد 1396
1961

تشریفات مجالس مشهد

تشریفات بهشت مشهد مطمئن ترین تشریفات مراسم مشهد می باشد که فعالیت خود را با قدرت تمام در حوزه برگزاری مراسم ترحیم و مجلس ختم ادامه می دهد و رضایت صاحبان مراسم ختم را در برگزاری اینگونه مراسم جلب نموده است.

با توجه به بررسی های به عمل آمده در شهرهای مختلف میهمن عزیزمان ایران , مجالس ترحیم , تشریفات خاص خود را دارند که بسته به نوع فرهنگ آن منطقه مختلف می باشد. در شهر مشهد مراسم ختم با شکوه تر و با هزینه هایی متفاوت و البته منصفانه برگزار می شود.

تشریفات اینگونه مراسم به سه دسته تقسیم می گردد : 

1 - برگزاری مراسم بر سر مزار

2 - برگزاری مراسم در مسجد

3 - برگزاری مراسم در رستوران و منزل 

تشریفات مراسم ختم بر سر مزار در روزهای خاکسپاری , خطبه , صبح ختم , هفتم , چهلم و سالگرد برگزار می شود.

برگزاری مراسم بر سر مزار 

خدمات ترحیم بر سر مزار به ترتیب زیر می باشد : 

* تهیه سایبان و صندلی و میز 

* اعزام مهماندار مجالس 

* اعزام مجری و مداح مراسم 

* اعزام گروه موسیقی ترحیم عرفانی به همراه نی دف ...

* تهیه ملزومات مراسم ختم 

* تزیین میز ترحیم بر سر مزار

* تهیه و ارسال تاج گل مصنوعی و طبیعی

البته با توجه به محدودریت های موجود در شهر مشهد در آرامگاه های مختلف بعضا این خدمات امکان پذیر نمی باشد. این خدمات باید با دقت و سلیقه انجام گردد ناگفته نماند که شرایط برگزاری بسیار سخت می باشد و با توجه به شرایط روحی و روانی سخت صاحبان مجالس و همزمانی خاکسپاری و خدمات رسانی , حساسیت ارائه خدمات بالا و بالاتر می رود.

یکی دیگر از نکات شرایط کار در برگزاری تشریفات مجالس مشهد بر سر مزار را سخت تر می کند , بعد مسافت زیاد تا شهر می باشد و عدم وجود امکانات لازم در صورت کم آمدن لوازم و با خوراکی های پذیرایی و یا خراب شدن سیستم صوت مداح و یا هر چیز دیگر که در برگزاری مجلس به آن نیاز مبرم وجود داشته باشد.

حال تشریفات بهشت مشهد با اتکا به تجربیات خود در برگزاری تشریفات مجالس به این دانش و سطح از خدمات رسانی رسیده است که مجالس مزار را بی هیچ عیبی و با بالاترین کیفیت ممکن به انجام می رساند.

برگزاری مراسم در مسجد

به صورت عمده اتفاق افتاده است که مجالس در شهرهای دیگر برگزار شده و پس از آن بزرگداشتی در مساجد مشهد با توجه به محل سکونت و یا زادگاه برگزار می شود.

آنطور که ما دریافته ایم تشریفات مراسم مشهد در مساجد بسیار حرفه ای تر و با شکوه تر برگزار می شود. در مساجد مشهد معمولا مهمان ها به سه مدل میوه فصل و یا آبمیوه و خرما مغزدار تزیین شده و حلوا تزیین شده و شیرینی ترحیم به همراه چای و یا نسکافه و شیر کاکائو پذیرایی می شوند. وظیفه پذیرایی از مهمانان به عهده مهمانداران می باشد که در مجالس ختم این وظیفه را به بهترین شکل ممکم به انجام می رسانند.

یکی دیگر از وظایف مهمانداران , تزیین میز ترحیم به همراه گل آرایی و شمع آرایی در قسمت بانوان مسجد می باشد. از دیگر وظایف آنها می توان به تقسیم کردن تراکت های همدردی و عرض تسلیت در کارتابل های شرکت و نصب بنر در محل مخصوص خود می باشد.

معمولا دوستان و اقوام و یا همکاران صاحبان مراسم برای عرض تسلیت تاج گل های بسیار زیبا به ایشان هدیه می نمایند و پرسنل تشریفات بهشت باید آن را در مکانی شایسته و در معرض دید قرار دهند.

یکی دیگر از خدمات تشریفات مجالس ترحیم در مساجد می توان به قرائت قرآن بوسیله قاریان بین المللی و مداحان برتر اشاره نمود اما بسیاری از خانواده های مشهد این درخواست را از ما دارند که با دعوت از خواننده های سنتی اشعاری به صورت شعر و غزل و یا اشعار امروزی اجرا شود. به طر کلی اجرای اینگونه اشعار موجب گریه بازماندگان شده و تا حدودی از غم و استرس آنها کاسته می شود.

برگزاری مراسم در رستوران

به طور معمول در شهر مشهد در روز خاکسپاری , هفتم , چهلم و سالکرد از مهمانان در رستوران جهت بزرگداشت مقام متوفی به صرف ناهار یا شام از آنان پذیرایی به عمل می آید.معمولا در این روزهای یاد شده قبل و یا پس از رستوران بر سر مزار متوفی جهت خواندن فاتحه و برگزاری مراسم مداحی مجالس برگزار می گردد.

در رستوران خدماتی که صاحبان مراسم معمولا متقاضی آن هستند شامل موارد زیر می گردد : 

گل آرایی و شمع آرایی میز ترحیم در قسمت بانوان و آقایان که روی آن جهت پذیرایی از حلوا خرما و شیرینی استفاده می شود.

امیدواریم پس از خواندن این مقاله آشنایی بیشتری با خدمات ترحیم تشریفات بهشت مشهد پیدا کرده باشید.

آرزوی سلامتی و شادی روز افزون را برای شما و خانواده تان خواستاریم.

علوی_تشریفات بهشت

 

نظر بدهید