تشریفات مراسم ختم مشهد

تشریفات مراسم ختم مشهد

تماس:09155156802 جهت برگزاری مراسم ختم در شهر مشهد با ما در ارتباط باشید.یکی از مهم ترین خدمات برگزاری مجالس تشریفات بهشت به مجالس ترحیم مربوط می شود...

سه شنبه 2 بهمن 1397
3263

تشریفات مراسم ختم مشهد

گروه تشریفات بهشت به عنوان برگزارکننده تشریفات مراسم ترحیم مشهد در این شهر شناخته شده می باشد و خدمات ترحیم خود را به صورت مطمئن و کاملا حرفه ای به همشهریان خود عرضه می نماید.

از مهم ترین خدمات ترحیم گروه تشریفات بهشت مشهدبرگزاری مراسم ختم در این شهر می باشد. سومین روز از درگذشت مرحوم یا مرحومه را روز ختم وی می نامند که معمولا این مراسم در مسجد , تالار یا منزل متوفی برگزار می کردد.

مراسم ختم , آداب برگزاری خود را دارا می باشد که در زیر به شرح آن می پردازیم : 

1 - پس از فوت مرحوم و پس از انجام تغسیل و انجام امور اداری کفن و دفن , بازماندگان و اقوام متوفی بر سر مزار وی حاضر شده و  او را به خاک می سپارند , مداح مراسم ترحیم وارد عمل شده و محل و تاریخ انجام مراسم ترحیم و ختم وی در روزهای آینده را اعلام نموده تا اقوام  و دوستان از ساعت و مکان مذکور آگاهی کسب نمایند. زمانی که مراسم به پایان رسید تمام حضار به رستوران مربوطه که توسط تشریفات ، رزرو شده است دعوت می شوند. ضمن اینکه مداح مراسم ترحیم در رستوران پس از صرف غذا به تلاوت دعای سفره می پردازد.

2 - در سال های گذشته مراسم ختم مرحوم را در منزل و یا مسجد برگزار می کردند اما امروزه بعضا این مراسم را در تالار و توسط گروه تشریفات مشهد برگزار می نمایند.

3 - در اینگونه مراسم رسم بر این است که همگان با لباس تیره رنگ در مجلس حاضر شوند و نیز با اهدای تاج گل و سبد گل و یا تراکت ,  تسلیت خود را به صاحبان عزا اعلام دارند.

4 - از مهم ترین موارد استفاده در اینگونه مراسم تزیین میز ترحیم می باشد که با گل آرایی و شمع آرایی , دیزاین و اجرا می گردد. عکس متوفی را نیز با چارچوب گل تزیین نموده و روی میز ختم قرار می دهند.

5 - در مسجد ابتدا قاری با خواندن آیاتی آغاز مراسم را اعلام می دارد و پس از آن مداح با عرض سلام و عرض ادب , خدمت مهمانان و حضار به آنان خوش آمدگویی می نمایدو از دیگر وظایف مداح تقدیر و تشکر از مهمانانی می باشد که با تقدیم تاج گل و بنر تسلیت خود را به بازماندگان اعلام نموده است.

6 - به محض ورود مهمان ها به مراسم و خواندن فاتحه و برخاستن از جای خود و عرض تسلیت به بازماندگان , مهمانداران تشریفات ابتدا با اهدای قرآن و سپس به ترتیب با چای , خرما , حلوا و شیرنی از وی پذیرایی می نمایند. از بهترین میوه های مورد استفاده در مجالس ترحیم می توان به موز سیب پرتقال نارنگی و خیار اشاره نمود. گاهی اوقات نیز برخی از صاحبان مراسم با اتفاده از پک پذیرایی که توسط مهمانداران تشریفات تهیه می گردد از مهمانان پذیرایی به عمل می آوردند.

7 - در اینگونه مراسم می توان نیم ساعت انتهای مراسم را از فیوضات منبر استفاده نمود که توسط روحانیون شهر مشهد انجام پذیر می باشد.

8 - پس از اتمام مراسم مداح از زبان صاحبان مراسم به کسانی که صورت خود را اصلاح نکرده و یا پیراهن مشکی خود را عوض نکرده اند گفته می شود که انجام این کار بلامانع می باشد.

9 - بزرگان جمع به محل کسب صاحبان عزا رفته و درب مغازه وی را بازگشایی می نمایند.

پذیرایی مراسم سالگرد فوت متوفی 

پس از گذشت یک سال از فوت مرحوم مراسم جهت سالگرد و یادبود از وی برگزار می گردد به این صورت که ابتدا بر سر مزار وی حاضر شده و فاتحه ای به یاد وی قرائت می نمایند و پس از آن تمام حضار به سمت رستوران روانه می گردند. این مراسم می تواند در منزل نیز برگزار گردد.

از موارد و لوازم مورد استفاده جهت برگزاری این مراسم می توان به تاج گل طبیعی و مصنوعی , گل آرایی سنگ قبر , انجام پذیرایی از مهمان با چای و خرما , حضور مداح و مهماندار نام برد.

تشریفات بهشت برگزارکننده مجالس ترحیم سنگین و بزرگ مشهد  و نیز ارائه دهنده خدمات لوکس در اینگونه مراسم. پرسنل تشریفات بهشت یک ساعت و نیم پیش از شروع مجلس در مسجد حاضر شده و مقدمات حضور مهمانان را فراهم می سازند اموری مانند چیدن میز ترحیم  ،  چیدن ظروف به همراه میوه روی میزها و یا نصب بنرهای عرض تسلیت و...

از اینکه توانسته ایم در مراسم عزیزان شما به خوبی عمل کنیم و آن را به بهترین نحو انجام دهیم به خود می بالیم.

هدف ما جلب رضایت شما می باشد...تشریفات بهشت در خدمت مردم شهر مشهد.خوشحالیم و خدا را شاکریم که توانسته ایم به نحوی عمل کنیم که شما به ما اعتماد کنید.اعتماد شما سرمایه ماست.بهشت بهترین گروه تشریفات ترحیم مشهد.

نظر بدهید