رزرو مسجد برای مراسم ختم در مشهد

بزرگترین مسجد مشهد

بزرگترین مسجد مشهد

مشهد، پایتخت استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران، یکی از مهمترین مراکز زیارتی و فرهنگی اسلامی جهان است. حرم امام رضا (ع) در شهر مشهد واقع شده است که همواره پذیرای تعداد زیادی زائر ایرانی و خارجی می باشد. حرم امام رضا (ع) شامل چندین حیاط بزرگ و رواق های مختلفی است که هریک برای برگزاری مراسم مذهبی خاصی به کار می‌رود. نمای حرم امام رضا (ع) نیز با توجه به معماری خاص و منحصر به فرد آن، بسیار زیبا و جذاب است. محوطه حرم امام رضا (ع) حاوی باغ‌های زیبا و اماکن مذهبی و تاریخی دیگری است که ارزش زیارت و دیدن را دارند.

شهر مشهد دارای حدود 2000 مسجد می باشد که اکثر آنها بصورت هیات امنایی مدیریت می شود و در آنها علاوه بر برگزاری نماز جماعت و مراسمات مذهبی، مراسم ختم و ترحیم نیز در آنها برگزار می شود. در این مقاله به معرفی بهترین مساجد مشهد می پردازیم.

مسجد گوهرشاد را می توان به عنوان یکی از بزرگترین مساجد مشهد و معروف ترین مسجد مشهد نام برد، این مسجد در داخل حرم مطهر امام رضا واقع شده است، مسجد گوهرشاد دارای یک صحن به ابعاد ۲۸۰۰ متر مربع بوده و زیربنای آن ۹۴۰۰ متر مربع است. بنای مسجد گوهرشاد شامل ۴ ایوان بزرگ و ۷ شبستان می باشد.

بزرگترین مساجد مشهد

از مهم ترین خدمات مساجد ، میزبانی از مجالس ترحیم و ختم می باشد. از این رو می خواهیم در این مقاله بزرگترین مساجد مشهد را به شما عزیزان معرفی نماییم. ابتدا باید گفت که بزرگترین مساجد مشهد در مناطق احمدآباد، سجاد و خیام مشهد واقع شده اند.

بزرگترین مساجد منطقه احمد آباد مشهد

بزرگترین مساجد منطقه احمد آباد مشهد

مسجد الزهرا مشهد :

مسجد الزهرا مشهد در حاشیه خیابان احمدآباد ، حدفاصل بلوار رضا و بلوار ابوذر غفاری واقع شده است. مسجد الزهرا از امکانات خوبی برخوردار می باشد که می توان به مواردی همچون همسطح بودن قسمت آقایان و بانوان اشاره نمود. از دیگر امکانات مسجد الزهرا مشهد می توان به دارا بودن تعدادی زیادی میز عسلی و صندلی برای پذیرایی و نشستن میهمان ها و سیست سرمایش و گرمایش مناسب اشاره نمود.

مسجد توفیق مشهد:

مسجد توفیق مشهد از مناسب ترین مساجد در منطقه احمدآباد مشهد به حساب می آید که در بلوار رضا ، رضا 9 ، نبش چهارراه اول واقع شده است. برخی افراد این مسجد را با نام طالقانی نیز می شناسند. از مهم ترین نکات در این بنای مذهبی می توان به چینش سینمایی (بصورت ردیفی) صندلی ها در قسمت بانوان اشاره کرد. وسعت و مساحت مسجد توفیق بسیار زیاد بوده و می توان در مراسم بزرگ و باشکوه از این مسجد استفاده نمود. این مسجد مانند دیگر مساجد احمدآباد از تعداد میز و صندلی کافی برخوردار بوده و تقریبا دارای جای پارک مناسبی است.

مسجد المهدی فلسطین مشهد:

مسجد المهدی مشهد، مهم ترین و بزرگترین مسجد در خیابان فلسطین مشهد می باشد. این مسجد از گذشته میزبانی مطمئن و آبرومند در برگزاری مراسم ختم و ترحیم بوده و هست. از مزایای مهم این مسجد می توان به وجود جای پارک مناسب و نیز وجود جای مناسب جهت نصب بنر اشاره کرد. ادرس مسجد المهدی خیایان احمدآباد ، بلوار فلسطین ، نبش فلسطین ۱۴ می باشد.

بزرگترین مساجد منطقه سجاد مشهد

بزرگترین مساجد منطقه سجاد مشهد

مسجد امام سجاد مشهد

مسجد سجاد مشهد را می توان بزرگترین مسجد در منطقه بلوار سجاد مشهد دانست. از مهم ترین نکات این مسجد می توان به معماری داخلی آن اشاره نمود. طراحی داخلی این مسجد با استفاده از طرح های اسلیمی و بخصوص آیینه کاری سقف و دیوارهای آن صورت گرفته است. از امکانات مسجد سجاد مشهد می توان به دارا بودن تعداد زیادی میز و صندلی، سیستم صوتی مناسب و سیستم تهویه هوای کارآمد آن اشاره نمود. مسجد سجاد مشهد از اسانسور برخوردار می باشد و بانوان می توانند با استفاده از این امکان به طبقه فوقانی مسجد طی مسیر نمایند.

بزرگترین مساجد منطقه خیام  مشهد

بزرگترین مساجد منطقه خیام  مشهد

مسجد قبا مشهد

مسجد قبا مشهد یکی از قدیمی ترین و زیباترین و با وسعت ترین بناهای مذهبی در شهر مشهد و بخصوص در خیابان خیام جنوبی می باشد که در نبش خیام جنوبی 21 واقع شده است. مسجد قبا برای بخش بانوان که در طبقه اول واقع شده است دارای آسانسور می باشد. وجود فرش های بزرگ، یکدست و متحدالشکل و همچنین نورپردازی مناسب داخل و خارج مسجد، آنرا مبدل به یکی از زیباترین مساجد مشهد نموده است.

مسجد امام حسین مشهد

از نوسازترین و شکیل ترین مساجد شهر مشهد می توان به مسجد امام حسین اشاره نمود. مسجد امام حسین مشهد از نمای بسیار زیبایی برخوردار می باشد ک در طراحی نمای از سنگ مرمر سفید و کاشی های فیروزه ای رنگ استفاده گردیده است. این مسجد از خادمین و هیئت امنای زحمتکشی بهره می برد و توانسه است طی چند سال خود را به عنوان مساجد برند مشهد خود روا معرفی نماید.

 بزرگترین مسجد در منطقه ششصد دستگاه مشهد

مسجد باباعلی مشهد :

این مسجد را شاید بتوان بزرگترین مسجد در شهر مشهد دانست . مسجد غدیرباباعلی مشهد در خیابان ارشاد نبش اراد ۱/۱۶ واقع شده است. از مهم ترین مزایای مسجد غدیر باباعلی می توان به همسطح بودن قسمت اقایان و بانوان اشاره کرد و از این جهت دیگر نیازی به اسانسور در مسجد وجود ندارد. ورودی مسجد از چند پله برخوردار بوده که از این نظر برای افراد مسن و سالخورده بسیار مناسب می باشد. طراحی مسجد در هر دو قسمت دایره ای شکل و کاملا قرینه می باشد و در آن از دو چلچراغ همشکل و یک اندازه استفاده گردیده است. مسجد دارای حیاط می باشد و بنرها و تاج گل ها در این صحن چیدمان می شوند.

بزرگترین مسجد در منطقه ششصد دستگاه مشهد

مساجد ترحیم مشهد

شهر مشهد بواسطه اینکه از فضای مذهبی بیشتری نسبت به دیگر بزرگ شهرهای دیگر برخوردار می باشد مساجد متعددی را در خود جای داده است. معمولا در هر منطقه معتبر این شهر حداقل دو یا سه مسجد بزرگ با امکانات خوبی نظیر حسینیه های بزرگ ، فرش های یکدست و متحدالشکل ، سیستم سرمایش گرمایش و تهویه مناسب ، وجود جای پارک مناسب در اطراف خود ، محل مناسب جهت نصب بنر و چیدمان تاج گل ، سیستم روشنایی و صوت مناسب وجود دارد.

از مساجد مشهد مناسب مراسم ترحیم می توان به مساجد چون مسجدالنبی ( خیابان کوهسنگی ) ، مسجد امام المنتظر (خیابان  کوهسنگی ) ، مسجد چهارده معصوم مشهد ( خیابان فرهنگ ) ، مسجد امیرالمومنین مشهد ( خیالان معلم ) ، مسجد المهدی مشهد (خیابان رضوی ) ، مسجد توفیق (خیابان طالقانی ) ، مسجد نقویه مشهد (خیابان عارف ) اشاره نمود.

مساجدی که در بالا ذکر شد از امکانات خوبی جهت برگزاری مراسم عزاداری برخوردار می باشند . مساجد فوق الذکر تا به امروز میزبان بسیاری از خانواده های داغدار مشهدی بوده اند و توانسته اند با به کارگیری خادمین و پرسنل زحمتکش به مردم عزیز این شهر خدمت نمایند.

این مساجد از وسعت و مساحت بالایی برخوردار می باشند و با توجه به اینکه مهمان مراسم ختم در رفت و آمد هستند و می توانند مجالسی با تعداد حدود ۸۰۰ نفر را در خود جای دهند. کلیه این مساجد از فرش های تمیز ، میز و صندلی مرتب و نیز سیستم تهویه هوای مناسبی می باشند.

رزرو مسجد مشهد

رزرو مسجد مشهد

رزرو مسجد برای مراسم ترحیم ، مهم ترین بخش از اقدامات پیش از برگزاری مراسم ختم و ترحیم می باشد. جهت این امر باید به نکات ظریف و پر اهمیتی دقت نمایید که در زیر به شرح آن می پردازیم:

۱ . محل زندگی فرد فوت شده :

به علت اینکه معمولا بسیاری از اقوام ، اطراف منزل فرد فوت شده زندگی می کنند می توان مسجدی را برای برگزاری مراسم ترحیم وی انتخاب نمود که اقوام و خویشاوندان بتوانند براحتی به این محل نقل مکان نمایند و در مراسم حاضر شوند. معمولا در هر محله دو مسجد با امکانات مناسب موجود می باشد ک می توان ان را برای اینگونه مراسم انتخاب نمود.

۲ . تخمین حدودی جمعیت خانواده مرحوم :

راه تخمین جمعیت حدودی مهمان برای مراسم ختم که به صورت تجربی آنرا کسب نموده ایم این است که در روز خاکسپاری تعداد افرادی که بر سر مزار متوفی حاضر شده اند را سرشماری کنیم و عدد آنرا ضرب در ۳ نماییم، عدد بدست آمده تعداد مهمان مراسم ختم متوفی می باشد حال شما بابد مسجد مورد نظرتان با توجه به عدد بدست امده انتخاب و رزرو کنید.

۳ . وجود جای پارک مناسب اطراف مسجد :

برای اینکه مهمانان دغدغه ای برای پارک خودروی خود نداشته باشند شما باید مسجدی را انتخاب نمایید که از این نظر از جای پارک مناسبی برخوردار باشد تا مهمان بتواند براحتی خودرو خود را پارک کرده و در کمترین زمان ممکن در مجلس حاضر شود.

۴ . جای مناسب نصب بنر :

نصب بنر روی دیوار به منزله ادادی احترام به مهمانانی می باشد جهت عرض تسلیت بنر یا پرچم تسلیت را به خانواده متوفی اهدا می کنند از این بابت باید در انتخاب مسجدی که محل مناسب و تعبیه شده جهت این مورد را دارد دقت کافی به عمل آید.

۵ . سیستم سرمایش گرمایش تهویه مناسب :

وجود سیستم های فوق الذکر برای هر مسجد و برگزاری مراسم ختم ضروری می باشد به عنوان مثال در فصول گرم سال باید کولرهای مسجد از کیفیت بالا و در فصول سرد سال بخاری و شوفاژهای مناسبی را برای راحتی مهمان مراسم می طلبد.

۶ . وجود خادمین کاربلد :

از وظایف خادمین مساجد می توان به مواردی چون تهیه آب جوش قبل از شروع مراسم ، دم نمودن چای ، نظافت میزها فرش ها و صندلی ها ، ریختن چای و شستشوی لیوان و ظروف می باشد که با رعایت این موارد بتوانند به باترین شکل از عهد  کار پذیرایی میهمان ها بر بیایند.

تشریفات ترحیم مشهد

تشریفات ترحیم مشهد

از مهم ترین دغدغه های خانواده داغدار می توان به برگزاری و هماهنگی عوامل و مواردی اشاره نمود که به برگزاری مراسم ختم منجر می گردد. برگزاری منظم و حساب شده یک مجلس ترحیم ، موارد مختلفی دارد که باید با دقت و تمرکز خاصی صورت و انجام پذیرد.

این روزها با وجود مشغله و گرفتاری های مردم و علی الخصوص خانواده هایی که عزیز خود را از دست داده اند دیگر زمان و حوصله کافی برای برگزاری اینگونه مجالس و مراسم وجود ندارد از این رو شما عزیزان می توانید با گرفتن مشاوره و همچنین استفاده از عوامل شرکت تشریفات ترحیم بهشت مشهد نهایت بهره و استفاده را ببرید.

از مهم ترین خدمات گروه تشرفات بهشت مشهد می توان به رزرو مسجد ، رزرو مداح ، هماهنگی مهماندار و خدمه جهت پذیرایی ، تهیه پک پذیرایی ، رزرو وسایل ایاب و ذهاب ، تزیین میز ترحیم ، تهیه تاج گل ترحیم ، تهیه چای و قند ، تهیه لیوان کاغذی و آب معدنی و تهیه پک پذیرایی شامل مواردی چون آبمیوه، کیک، حلوا، خرما و شیرینی ترحیم ، انواع میوه مانند موز و پرتقال و سیب اشاره نمود.

در هنگام رزرو مسجد توسط تشریفات بهشت به مواردی همچون محل زندگی متوفی و تخمین تعداد مهمان توجه شده تا مناسب ترین مسجد را برای شما عزیزان رزرو نماییم. علاوه بر رزرو مسجد هماهنگی مداح و مجری مراسم می باشد که این گزینه هم با توجه به سلیقه خانواده داغدار انتخاب می گردد.

مهماندار مراسم نیز از درجه بالای اهمیت برخوردار بوده چون وظیفه پذیرایی از مهمان بر عهده این افراد بوده و باید به بالاترین شکل ممکن و بدون عیب و نقص صورت بگیرد. از وظایف مهمانداران تشریفاتی می توان به پذیرایی چای ، تقدیم قرآن ، تقدیم پک پذیرایی به مهمان ، نصب بنر و چیدمان تاج گل درب ورودی مسجد اشاره نمود. جهت برگزاری مراسم ختم و ترحیم در مشهد می توانید با تشریفات بهشت با شماره 09155156802 تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری :

نظر بدهید